Zdrowie

Zapuść wąsy – na zdrowie!

Żegnamy listopad. Miesiąc, w którym na całym świecie w ramach akcji Movember nie bez powodu zapuszcza się wąsy. Ten emblemat męskości ma przyczynić się do wzrostu świadomości mężczyzn na temat profilaktyki nowotworów jądra i prostaty.

Monika Miłosz

22.11.2021 

Ilustracja: Aleksandra Ołdak

Grudzień kojarzy się z brodą… i to brodą nie byle jaką – białą, puchatą, opatulającą uśmiechnięte usta starszego pana w czerwonym kubraku. Ja jednak nie o świętach i nie o brodzie, bo w poniższym tekście pragnę skupić się na wąsach. Żegnamy listopad. Miesiąc, w którym na całym świecie w ramach akcji „Movember nie bez powodu zapuszcza się wąsy. Ten emblemat męskości ma przyczynić się do wzrostu świadomości mężczyzn na temat profilaktyki nowotworów jądra i prostaty.

Często mówi się, że akcje edukacyjne dotyczące męskich przypadłości nadal pozostają w cieniu kampanii na temat chorób kobiecych – raka piersi czy raka szyjki macicy. Być może wynika to z tego, że mężczyznom trudniej mówi się o własnym zdrowiu, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że twórcy nowych inicjatyw nie ograniczają się w swoich pomysłach. Nazwy kampanii związanych z męskimi chorobami charakteryzują się niezwykłą kreatywnością i dozą humoru, dość wspomnieć grupę Mosznowładców, akcję „#Łapjaja”, inicjatywę „Weź jaja w swoje ręce”, kampanię „ProstaTa historia” czy wreszcie „Movember”.

„Movember” to międzynarodowa cykliczna akcja, która wzięła swoją nazwę od słów „moustache” (wąsy) i „November” (listopad), a zapuszczanie w tym okresie zarostu ma na celu zwrócenie uwagi na temat problemów zdrowotnych wśród mężczyzn. „Movember” koncentruje się wokół trzech kluczowych obszarów: raka prostaty, raka jądra oraz zdrowia psychicznego i zapobiegania samobójstwom.

Rak prostaty

Najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest nowotwór gruczołu krokowego (rak prostaty). Spośród wszystkich chorych na nowotwory aż 20 proc. będą stanowili panowie z rakiem prostaty. Nowotwór ten jest najczęściej bezobjawowy. Do niepokojących sygnałów należą: trudności w oddawaniu moczu, częstomocz, krwiomocz lub zakażenie dróg moczowych. Każdy mężczyzna z takimi objawami powinien być zbadany przez urologa. Nowotwory prostaty dotyczą mężczyzn coraz młodszych, dlatego tak ważne jest regularne robienie przeglądów zdrowotnych, w tym badań krwi. Na ryzyko zachorowania na raka prostaty wpływają dieta, palenie papierosów oraz czynniki genetyczne.

Rak jądra

Rak jądra jest najbardziej powszechnym typem nowotworu w grupie wiekowej od 18 do 40 lat. W 95 proc. przypadków choroba jest całkowicie wyleczalna, ale zmiany muszą zostać wcześnie wykryte. Regularne samobadanie jąder – raz w miesiącu po ciepłym prysznicu – pozwala na zauważenie pierwszych objawów. Jeśli w czasie takiego badania poczujesz cokolwiek niepokojącego – zmiany w wielkości, zgrubienia, przerosty – natychmiast udaj się do lekarza. Nowotwory jąder rozwijają się bardzo szybko – nawet w kilka tygodni. Każde odłożenie wizyty u lekarza lub zwlekanie z rozpoczęciem leczenia zmniejsza szanse na całkowite wyzdrowienie.

Zdrowie psychiczne

Zdrowie to także to, co dzieje się w naszych głowach. W okresie pandemii liczba prób samobójczych wzrosła o 20 proc. W 2020 roku życie odebrało sobie 4386 mężczyzn. Większość z nich przed próbami samobójczymi nie podejmuje żadnych prób leczenia. Złe samopoczucie nie zawsze jest łatwo zdefiniować. Pierwszym krokiem jest przyznanie się przed samym sobą, że potrzebuje się pomocy. Jeśli czujesz, że w życiu brakuje ci radości, nie bój się spotkania z psychologiem lub psychiatrą.

Warszawiacy w listopadzie też zapuszczali wąsy!

Biało-różowe, falujące wzory na kilkunastu płótnach – dla laika piękne dzieła sztuki, dla eksperta – skany preparatów histopatologicznych. Niecodzienne połączenie medycyny ze sztuką stało się myślą przewodnią wystawy „Movember” zorganizowanej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów medycyny IFMSA Poland.

– Staramy się wyjść do społeczeństwa z trochę inną formą niż seminaria, wykłady. Dlatego od dwóch lat inicjowana jest wystawa poświęcona nowotworom jądra. Cel wystawy „Movember” to przede wszystkim uświadamianie społeczeństwa, zwłaszcza młodych mężczyzn, na temat profilaktyki nowotworów jądra i prostaty. Chcemy skłonić mężczyzn do częstszego wykonywania badań profilaktycznych – mówi Janusz Świeczkowski-Feiz z warszawskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Niesamowite obrazy przedstawiające ludzki organizm na poziomie tkanek i komórek powstały w wyniku barwienia różnymi metodami patomorfologicznymi. Na obrazach widnieją skany preparatów histopatologicznych pochodzące m.in. od pacjentów cierpiących na raka jądra. Materiał ten, zazwyczaj niedostępny dla osób niezwiązanych z patomorfologią, został pozyskany z archiwum Zakładu Patomorfologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Akcja jest bardzo ważna z dwóch powodów. Po pierwsze dotyczy choroby poważnej, potencjalnie śmiertelnej, ale wyleczalnej. A drugi powód jest taki, że ta choroba najczęściej dotyka niestety ludzi młodych i to także są nasi koledzy studenci. Świadomość i zrozumienie tego, że samemu można rozpoznać u siebie chorobę, którą później da się wyleczyć, są niezwykle ważne – powiedział prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM podczas otwarcia wystawy.

„Movember” to międzynarodowy ruch, którego celem jest zmiana podejścia mężczyzn do zdrowia intymnego. Wąsy zapuszczane są co prawda w listopadzie, ale dyskutować, badać się oraz diagnozować warto także w pozostałe miesiące. W końcu „Movember” rymuje się z „remember” – wszystkich panów zachęcam do tego, aby o swoim zdrowiu pamiętali przez cały rok!

(onkologia.org.pl, mosznowladcy.pl)

Czytaj Więcej

DADD0FF1-1239-42D0-A3D2-5C01774B8447
If I were a Piekarnia in Warsaw
Ciekawe, czy jako dziecko Jurek umiał grać w chowanego. W końcu jego dzieciństwo nie trwało...
Hutnik_1
Urodziny Dumy Bielan - Hutnik Warszawa obchodzi 65-lecie!
Hutnik Warszawa pierwszy raz rozgrywkach ligowych wystąpił w 1956 roku, w C klasie Warszawskiego...
Zwykli_Niezwykli_IG
Zwykli niezwykli lekarze w getcie warszawskim
Jesienią 1940 r. 400 tysięcy osób zostało zamkniętych za bramami getta warszawskiego. Niedobór...
kto_we_lwowie
Kto we Lwowie karmił wszy?
Epidemia, wojna, Lwów – rok 2022? Poniższa opowieść o bohaterstwie sięga dużo wcześniej,...
ZOLIBORZ
Czym żyje Żoliborz
Ostatnio, jak co noc, zataczam kółka na rowerze po ulicach Żoliborza. Powietrze szybo pozbywa...
LEGIA
Legia dobija dna
To już nie są żarty – Legia obrała kurs na pierwszą ligę i coraz mniej wskazuje to, by miała...
Słowo_na_W
Słowo na W
Nadszedł czternasty dzień lutego, a wraz z nim wątpliwości. Chociaż dzień zakochanych świętuje...
Stomatologia
Strach ma wielkie… zęby
5 marca obchodzimy Światowy Dzień Dentysty. Zachęcamy do jego obchodzenia, a nie udawania,...