o nas

Powrót do powstałego w 1792 roku, jednego z najstarszych tytułów prasowych w historii Polski to wyznacznik kierunku naszego myślenia – szacunku do tradycji naszego miasta, naszego dziedzictwa i próba uchwycenia obecnych zmian w nim zachodzących

Korrespondent Warszawski to nowa treść, którą wlewamy do starożytnej formy. Młodzi redaktorzy będą informować, przedstawiać swój punkt widzenia i pobudzać do dyskusji.
Korrespondent to inspiracja do nowego działania. To płaszczyzna wymiany mys´li, nowych bodz´co´w. To zape?tlenie osi czasu. Informujemy o dawnych tradycjach miasta i jego nowych trendach, wierzymy z˙e z tego poła?czenia moga? wyjs´c´ nowe inspiracje do działania w biznesie, nauce, kulturze oraz nowe inicjatywy społeczne.

Bogna Kietlińska - redaktor Naczelna

Doktor nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z: socjologią i antropologią miasta, socjologią teatru, badaniami wizualnymi oraz etnografią wielozmysłową. Prywatnie jest człowiekiem ukochanego psa o imieniu Gościu, miłośniczką niemal wszelkiego sportu oraz bardzo pikantnej kuchni azjatyckiej. 

Oktawia Wrzesień - Kultura​

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka literatury, sztuki i muzyki. Wolny czas spędza odwiedzając galerie sztuki, muzea, teatry i kina. Charyzmatyczna, otwarta i towarzyska. Budowanie relacji z ludźmi postrzega jako wartość nadrzędną. Uważa, że praca połączona z pasją przynosi najlepsze efekty, a zamiana marzeń na cele przyspiesza czas ich realizacji. W życiu towarzyszy jej myśl, iż „dostrzeganie sztuki we wszystkim co widzimy, czujemy jest uczuciem wyjątkowym, ale wrażliwość z jaką patrzymy jest największym darem na Ziemi”.

Artystka wizualna, tworząca głównie wideo i instalacje multimedialne. Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej. Jej prace oglądać można było na takich wydarzeniach jak m.in. Sacrum Profanum, Warszawska Jesień, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, NeoArte Festival w Gdańsku. W “Korrespondencie Warszawskim” zajmuje się tworzeniem grafik oraz ilustracji.

Filip Jegliński - Korzenie i Żyły Miasta

Absolwent prawa i italianistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz prawa włoskiego na Uniwersytecie w Katanii. Tłumacz, przewodnik po Warszawie, wielbiciel środkowego biegu Wisły. Koordynuje projekt Przypomniani, w ramach którego powstają niektóre artykuły do “Korrespondenta”. Pisze o przyrodzie –  korzeniach i żyłach miasta.

Jan Goliński - Miasta i Regiony

Regionalista i badacz miejski, mieszkaniec warszawskiej Pragi. Studiuje Gospodarkę Przestrzenną na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowaniami naukowymi są rozwój regionalny, polityki miejskie i nowe alternatywy wzrostu gospodarczego. W ciągu dnia, pracownik firmy consultingowej i redaktor portalu Urbnews.pl, a po godzinach miłośnik podróży, sztuki i jedzenia. Uwielbia poznawać nowe miasta. Poza Warszawą kocha Berlin i Pragę, kiedyś chciałby zamieszkać w Lizbonie.

Aleksandra Zalewska-Królak

Socjolożka, antropolożka, badaczka społeczna, nauczycielka. Podąża za tezą Alfreda Schützego i przygląda się konstelacjom otaczających ją światów społecznych. Dzięki różnym, ale zarazem uzupełniającym się rolom zawodowym czerpie wiedzę z codziennych obserwacji. Aleksandra jest koordynatorką sieci badawczej Sociology of Children and Childhood Europejskiego Stowarzyszenia Socjologicznego (ESA) oraz doktorantką i członkinią zespołu Katedry Metod Badania Kultury w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się również ewaluacjami działań, które są skierowane do dzieci i pracuje w szkole podstawowej. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z: nową socjologią dzieci, metodologią badań z dziećmi, antropologią społeczną, metodyką nauki hiszpańskiego ze szczególnym naciskiem na sprawczość dzieci. Lubi współpracować z dziećmi. Intryguje ją ich wiedza o świecie społecznym oraz język, za pomocą, którego ją komunikują. W „Korrespondencie” stara się dzielić z czytelnikami doświadczeniami związanymi z tym tematem.

Konrad Ryszard Wysocki - Seksualność

Socjolog, antropolog, edukator. Studiuje socjologię stosowaną i antropologię społeczną na ISNS UW. Zawodowo związany z branżą edukacyjną, edukacją nieformalną i grami edukacyjnymi. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na seksualności, w szczególności: komunikacji seksualnej i geografii seksualności, edukacji, przestrzeni i języku. W wolnym czasie zajmuje się odnawianiem PRL-owskich foteli i znajdowaniem idealnego układu mebli w swojej kawalerce. Mieszkaniec Mokotowa i psi-tata Miszy.

Krzysztof Daukszewicz

Działacz stowarzyszenia “Porozumienie dla Pragi”, eks-dziennikarz i eks-marketingowiec obecnie związany z branżą IT. Pasjonuje się polityką miejską, transportem publicznym oraz partyzantką ogrodniczą (czyli tworzeniem ogrodów w miejscach nie do końca przeznaczonych w tym celu). Prywatnie mąż, ojciec oraz opiekun dwóch chudych, nadaktywnych i wiecznie głodnych psów.

Kamila Snopek- KULTURA

Absolwentka archeologii i studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, urodzona zdecydowanie nie w tej epoce, w której powinna. Uwielbia analogową fotografię i jej historię, kino, reportaż i dobrą fantastykę. Publikuje na portalu Fotopolis.pl i na łamach magazynu „Digital Camera Polska”; od kilku lat prowadzi facebookową stronę „W inne światy, czyli o wędrowaniu przez fotografię”. W „Korrespondencie” pisze dla Was o szeroko pojętej kulturze, zwłaszcza tej wizualnej.

Bartek Wójcik - HISTORIA

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował na kierunkach historia i politologia. Zajmuje się głównie dwudziestowieczną historią Polski, z naciskiem na losy partii politycznych i podziemia, zarówno podczas, jak i po II wojnie światowej. Publikował m.in. w tygodniku „Plus Minus” – weekendowym wydaniu „Rzeczpospolitej”, „Biuletynie IPN”, na portalach interia.pl oraz ohistorie.eu. Stale współpracuje z portalem klubjagiellonski.pl. Jest pracownikiem Muzeum Historii Polski, interesuje się polską kinematografią i muzyką lat 80.

Agnieszka Homańska - Korrespondencje

Kobieta, Polka, Europejka. Visegrad Insight Executive Assistant, researcherka na Uniwersytecie Warszawskim, na którym studiuje stosunki międzynarodowe (II stopnia). Stypendystka programu Konrad Adenauer Stiftung sur-place. Członkini Polskiego Forum Młodych Dyplomatów i Club Alpbach Polska. Poliglotka, Na co dzień czyta artykuły w sześciu językach, najchętniej na temat obronności oraz spraw europejskich. Jej naturalnym środowiskiem są lotniska, więc zazwyczaj trudno się połapać, na jakiej znajduje się szerokości geograficznej. Lubi sport i czarną kawę, bez cukru. Współlokatorka żółwia Henryka.

Zdjęcia redakcji - Mariola Kędzior

Napisz do nas:
redakcja@korrespondent.pl

Tworzyli Korrespondenta

Filip Pyśniak - Sport

Trudny do określenia absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, który potrafi zarażać optymizmem i smucić zmartwieniem. Człowiek jest jego największym spektrum zainteresowania, często pozostawia ludzi bez odpowiedzi, udając się do krainy deszczowców. Osoba wielu talentów, jednak żaden nie został do końca odkryty, podobno docenią go dopiero po śmierci jak innych wielkich… W życiu robił już wiele, od pracy w firmie produkującej dżemy, przez bycie specjalistą SEO i organizacji festiwali teatralnych do bycia zawodnikiem KS Stacji Nałęczów. W „Korrespondecie” przedstawia świat warszawskiego sportu.

Anna Suska - Obywatelskość

Doktorantka nauk o polityce i administracji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Interdyscyplinarna badaczka nauk społecznych i językoznawstwa, ustrojoznawczyni, specjalistka z zakresu polskiego prawa konstytucyjnego, analityczka dyskursu. Pasjonatka książek, wystąpień publicznych, języków obcych i sportu, w tym zwłaszcza tańca, pływania, treningu siłowego i akrobatyki powietrznej. Wierzy w moc nauki, słowa i edukacji, a także w to, że kiedyś podniesie 100 kg. W przyszłości wypatrujcie jej w mediach w roli komentatorki życia politycznego, a już dzisiaj – na sali wykładowej

Maria Elżbieta Bykowska - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Licealistka, aktywistka klimatyczna i społeczna od 2020 roku. Wierzy, że zmiany są możliwe, dlatego działa i edukuje ludzi z różnych społeczności. Uważa, że klimat to sprawa ponad podziałami. Wie, że potrzebne są zmiany systemowe poparte sprawiedliwą transformacją. Wierzy w ludzi, działa dla ludzi i wspiera ludzi. Chce być częścią nowego, bezpiecznego świata ogólnodostępnego dla wszystkich. Pisze dla “Korrespondenta Warszawskiego”, by zwiększyć świadomość ludzi na temat postępującej zmiany klimatu.

 

Łucja Kudła - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Licealistka, aktywistka klimatyczna od 2019. Wierzy, że sprawiedliwość klimatyczna jest możliwa tylko jeżeli zmieni się historia jaką opowiadamy o świecie. A nowa historia jest wykorzeniona ze starego systemu, który doprowadził do kryzysu klimatycznego. Kiedy myśli o przyszłości, boi się, ale wie, że poddanie się nie jest opcją. Żeby zmienić cały świat potrzebne są wszystkie osoby. Zatem lubi zmieniać świat i oglądać stare gazety.

 

Monika Miłosz - Zdrowie

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością filologia medialna, założycielka Koła Naukowego Retoryki. Monika naukowo zajmuje się analizą językową komunikacji medycznej – narracją i retoryką w systemie ochrony zdrowia – w dyskursie publicznym oraz na gruncie relacji lekarz-pacjent. Zawodowo związana z branżą Public Relations w sektorze farmaceutycznym. Ukończyła 8 edycję Programu Liderów Ochrony Zdrowia Fundacji im. Lesława Pagi.

Martyna Pacholak - Felieton

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała na wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, ukończyła studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo. Od zawsze humanistka, ale na co dzień w pracy rozwija swoje umiejętności analityczne, zakupując różnego rodzaju powierzchnie mediowe dla klientów. Prywatnie miłośniczka muzyki, dobrego jedzenia i długich rozmów, z których czerpie inspiracje do swoich tekstów. W wolnym czasie gra na pianinie, pisze wiersze i felietony, a od dwóch lat spełnia się w roli „kociej mamy”. Uwielbia nocne podróże samochodem po pustych ulicach Warszawy.

Jakub Szczudłowski - Korrespondencje Zagraniczne

Od urodzenia Żoliborzanin, obecnie związany jest z Bielanami. Zaangażowany politycznie i społecznie; w ramach projektu „Ad Personam” prowadzi wywiady i debaty w internecie. Na Uniwersytecie Warszawskim studiuje Stosunki Międzynarodowe, w ramach których najbardziej pasjonuje go Europa. Zainteresowany jest też politologią i dziennikarstwem. Latem zapalony żeglarz, zimą – narciarz.

Aleksandra Papuga - Biuro

Studentka polityki społecznej, pracuje na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesują ją sprawy społeczne. Przez lata działała jako wolontariusz na rzecz warszawskiej młodzieży i studentów, między innymi w Młodzieżowej Radzie Warszawy czy Parlamencie Studentów UW. W wolnym czasie lubi aqua fitness, podróże, gotowanie albo wyjście do teatru. W “Korrespondencie Warszawskim” odpowiada za media społecznościowe oraz stronę internetową. 

hubert Zarzycki- Sprawy Społeczne

student prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył żoliborskie Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”.  Pasjonat tańca, a w szczególności sportowego tańca towarzyskiego. Posiadacz najwyższej międzynarodowej klasy tanecznej „S” w tańcach latynoamerykańskich. Wielokrotny mistrz województwa mazowieckiego i finalista Mistrzostw Polski. Na co dzień interesuje się prawem finansowym. Kieruje pracami Koła Naukowego Prawa Procesowego Cywilnego UKSW. Swoją przygodę z lokalnym dziennikarstwem zaczął w 2019 roku w żoliborskiej gazecie „Wilsoniak”. Jego największym hobby jest crossfit i kalistenika.