Sport

Urodziny Dumy Bielan - Hutnik Warszawa obchodzi 65-lecie!

Hutnik Warszawa pierwszy raz w rozgrywkach ligowych wystąpił w 1956 roku, w C klasie Warszawskiego Okręgu Związku Piłki Nożnej (WOZPN), pod nazwą Koło Sportowe ZS Stal Huta Warszawa. Oficjalne jednak powstanie klubu nastąpiło 21 kwietnia 1957 roku. Hutnik nie musiał zaczynać od poziomu C klasy, lecz był kontynuatorem zespołu z 1956 roku. Jego historia od tego momentu trwa do dziś.

Wiktor Jasionowski

18.04.2022

Fot. mat. pras.

W sobotę 30 kwietnia br. Hutnik rozegrał z okazji swojego 65-lecia mecz z MKS Ząbkovia Ząbki, który solenizant niestety przegrał 1:2. Początki zespołu też nie były łatwe, bowiem w pierwszych latach działalności klub nie posiadał własnych obiektów sportowych. „W najtrudniejszym okresie pomocną dłoń wyciągnęły AZS AWF Warszawa i kierownictwo bielańskich szkół” – informował z okazji dziesięciolecia prezes klubu inż. Edward Kwapienia.

W połowie lat sześćdziesiątych działacze Hutnika podjęli systematyczną pracę z młodzieżą. Początkowo juniorów szkolił były piłkarz Polonii Warszawa Jerzy Grom, a następnie Waldemar Heczko. Szczególne zasługi w szkoleniu trampkarzy i juniorów ma jednak absolwent AWF Mikołaj Korzuń. Jego wychowankowie wystąpili w finale gier o mistrzostwo Warszawy.

Najwcześniej utworzono sekcję piłkarską, a po niej – siatkarską i żeglarską. W połowie lat sześćdziesiątych zdecydowano się powołać sekcję bokserską. Zawodników szkolił Henryk Jańczak. Jego wychowankowie występowali w Gwardii (Edward Dziwisz) i Legii (Władysław Kruk). Na dziesięciolecie klubu, w 1967 roku, opracowano plan budowy obiektów własnych Hutnika. Założono realizację tego zamierzenia w do roku 1975. Ostatecznie w 1978 roku oddano Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy, a w 1985 roku stadion. W roku 1988 do użytku klubu i mieszkańców oddano kompleks kortów tenisowych.

Kluczową sekcją klubu była piłka nożna. Wśród dat tworzących historię należy wymienić pierwszy awans do III ligi w 1965 roku, pierwszy awans do II ligi w 1983 roku, drugi awans do II ligi w 1986 roku, trzeci awans do II ligi w 1990 roku, czwarty awans do II ligi w 1992 roku. Za największe sukcesy klubu uznaje się wicemistrzostwo Polski juniorów z 1987 roku i finał z Lechem Poznań (przegrany 1:1 i 1:2). W 2008 roku Hutnik zdobył Puchar Polski na szczeblu mazowieckim, pokonując w finale Legię II Warszawa 1:0.

Spotkanie z Ząbkovią z 65-lecia rozegrane zostało na zmodernizowanym obiekcie sportowo-rekreacyjnym, którego uroczyste otwarcie odbyło się w 2021 roku. Przypomnijmy, że nowy Ośrodek Hutnik jest jedną z największych inwestycji sportowych w Warszawie w ostatnich latach. Koszt jej realizacji wyniósł 48 milionów złotych. Przy Marymonckiej 42 powstały trzy nowe boiska piłkarskie – w tym główne, umożliwiające rozgrywki III ligi piłki nożnej, z nawierzchnią z trawy naturalnej, które posiada system nawadniania oraz podgrzewania płyty boiska oraz zadaszone trybuny na 1390 miejsc. Na terenie obiektu znajdują się również cztery korty tenisowe z nawierzchnią z mączki ceglanej. Duma Bielan może być faktycznie dumna z posiadanej infrastruktury.

Dzięki temu klub jest obecnie wielosekcyjny. W jego ramach działa sekcja piłkarska seniorów występująca obecnie w rozgrywkach IV ligi (piaty poziom rozgrywek). Klub posiada również sekcje siatkówki, crossmintona oraz rekreacyjną. Z uwagi na swoją lokalizację nazywany jest Dumą Bielan, a kto wie, czy z czasem nie będzie nazwany Dumą Warszawy, czego z okazji jubileuszu życzymy!

Wiktor Jasionowski 

Czytaj Więcej

METAFORA
Metafory w polityce – między estetyką a groźną bronią
Metafory znamy głównie z nauki szkolnej. Z czasów, kiedy niejednokrotnie głowiliśmy się...
Z_ziemi_mlekiem_i_miodem
Z ziemi mlekiem i miodem płynącej do Polski
Wielkimi krokami zbliża się 19. już edycja Festiwalu Warszawa Singera. W tym roku po raz...
DADD0FF1-1239-42D0-A3D2-5C01774B8447
If I were a Piekarnia in Warsaw
Ciekawe, czy jako dziecko Jurek umiał grać w chowanego. W końcu jego dzieciństwo nie trwało...
590_9983
Grać w chowanego ze śmiercią. "Kryjówki" Natalii Romik
Ciekawe, czy jako dziecko Jurek umiał grać w chowanego. W końcu jego dzieciństwo nie trwało...
matkapolka_1
Matka Polka też człowiek – czyli o tym, że macierzyństwem można być zmęczonym
Są takie dni, kiedy chowam się pod kołdrę, gaszę światło i po prostu płaczę. Mam wtedy ochotę...
teczowa_V2_2
Tęczowa (nie)widoczność
Powiedzieć, że polskie prawo nie chroni osób nieheteronormatywnych, to nie powiedzieć nic....
Chagall_MNW_fot_Bartosz_Bajerski_Muzeum_Narodowe_w_Warszawie_03
Mit ale zibn finger. Powrót Marca Chagalla do Polski
Wskrzeszony w powieści amerykańskiej pisarki Dary Horn i zapytany o sens swojego dzieła...
Wakacje_czas_na_plażę_V3
Wakacje. Czas na plażę!
Wiosna już uraczyła nas pierwszymi w tym roku ciepłymi nocami, wkrótce oficjalnie nastanie...