Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – kim jesteśmy?

Sprawiedliwa transformacja zajmuje czas, którego mamy coraz mniej.

Maria Wysocka, Lola Uhlig

2.11.2021 

Ilustracja: Aleksandra Ołdak

Jako MSK, czyli Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, jesteśmy młodzieżowym ruchem społecznym, będącym częścią globalnego ruchu Fridays For Future, który wyraża swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej.

Nie jesteśmy częścią sformalizowanego systemu instytucji, nie mamy określonej struktury ani hierarchii. W naszym gronie można spotkać młodzież w różnym wieku – najmłodsi członkowie mają 12 lat, a najstarsi 25. Łączy nas jedno – wspólny cel. Nie jesteśmy jednak ekspertami do spraw ekologii i zmian klimatu, lecz młodzieżą świadomą czekającego nas zagrożenia i żądającą od władz, by podjęły konkretne i zdecydowane kroki w celu powstrzymania katastrofy klimatycznej.

Zmiany klimatu zagrożenie dla nas wszystkich. Szczególnie dotkną one jednak nas – młodzież – i to na nas spadnie odpowiedzialność za błędy wcześniejszych pokoleń. Walczymy dla lepszej przyszłości naszej, naszych bliskich i wszystkich istot na Ziemi. Choć jesteśmy ruchem bardzo różnorodnym, wiemy, że szansę na zatrzymanie katastrofy klimatycznej daje nam jedynie zjednoczenie się i działanie ponad podziałami. I właśnie to jest jedną z naszych najważniejszych zasad.

W naszych działaniach wzywamy polski rząd do ogłoszenia stanu katastrofy klimatycznej, w której się znajdujemy. Zauważyć ją można, patrząc chociażby na tegoroczny okres wakacji. Jednego dnia Warszawa topiła się przez upał spotęgowany betonozą, a drugiego tonęła po ulewie, ponieważ woda nie miała gdzie spłynąć i gromadziła się na ulicach. Nie trudno zauważyć również liczne burze i silne wiatry niszczące zwłaszcza obrzeża miasta czy susze, przez które płonęły lasy chociażby na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Często, nawet jeśli widzimy te problemy, nie wiążemy ich w żaden sposób z klimatem, a to właśnie kryzys klimatyczny jest ich źródłem. Władze państwa powinny uświadamiać społeczeństwu ten realnie nam zagrażającym problem . Domagamy się więc edukacji klimatycznej, dzięki której społeczeństwo nie tylko zda sobie sprawę z wagi problemu, ale także będzie mogło realnie wpłynąć na poprawę sytuacji.

Sprzeciwiamy się działaniom władz, organizując coroczne strajki oraz symbolicznie rezygnując w tych dniach z udziału w zajęciach szkolnych. Chcemy w ten sposób pokazać, że ważniejsze jest dla nas dobro planety, bez którego nie mamy przyszłości. Szkoła nie może zaniedbywać edukacji w tym zakresie, powinna przekazywać podstawową wiedzę o zmianach klimatu.

Jako aktywiści klimatyczni często mówimy o sprawiedliwej transformacji energetycznej. Oznacza ona transformację gospodarki energetycznej – która ze względu na nasze członkostwo w Unii Europejskiej i tak musi nastąpić – ale przeprowadzoną tak, by ludzie zatrudnieni w wygaszanych sektorach nie zostali poszkodowani i pozostawieni sami sobie. By tego dokonać, należy już teraz zacząć zmieniać ten zakorzeniony w polskiej tradycji system. Nie możemy mydlić oczu górnikom, utwierdzając ich w przekonaniu, że jeszcze przez 50 lat będą mogli spokojnie pracować w tym samym miejscu, po czym z dnia na dzień ich zwolnić. W transformacji nie możemy pominąć nikogo – wszystkim poszkodowanym należy zapewnić alternatywną pracę.

Sprawiedliwa transformacja zajmuje czas, którego mamy coraz mniej. Między innymi dlatego apelujemy do rządzących i staramy się zwrócić ich uwagę na kryzys klimatyczny. Choć pokazujemy im fakty, wciąż jesteśmy lekceważeni. Katastrofa klimatyczna nie jest już odległą perspektywą, lecz rzeczywistością, w której zaraz możemy się znaleźć. Nie mamy już czasu na bezczynność rządzących, której konsekwencje poniosą mieszkańcy Polski, Europy i całego świata.

MSK – Maria Wysocka, Lola Uhlig

Czytaj Więcej

DADD0FF1-1239-42D0-A3D2-5C01774B8447
If I were a Piekarnia in Warsaw
Ciekawe, czy jako dziecko Jurek umiał grać w chowanego. W końcu jego dzieciństwo nie trwało...
Hutnik_1
Urodziny Dumy Bielan - Hutnik Warszawa obchodzi 65-lecie!
Hutnik Warszawa pierwszy raz rozgrywkach ligowych wystąpił w 1956 roku, w C klasie Warszawskiego...
Zwykli_Niezwykli_IG
Zwykli niezwykli lekarze w getcie warszawskim
Jesienią 1940 r. 400 tysięcy osób zostało zamkniętych za bramami getta warszawskiego. Niedobór...
kto_we_lwowie
Kto we Lwowie karmił wszy?
Epidemia, wojna, Lwów – rok 2022? Poniższa opowieść o bohaterstwie sięga dużo wcześniej,...
ZOLIBORZ
Czym żyje Żoliborz
Ostatnio, jak co noc, zataczam kółka na rowerze po ulicach Żoliborza. Powietrze szybo pozbywa...
LEGIA
Legia dobija dna
To już nie są żarty – Legia obrała kurs na pierwszą ligę i coraz mniej wskazuje to, by miała...
Słowo_na_W
Słowo na W
Nadszedł czternasty dzień lutego, a wraz z nim wątpliwości. Chociaż dzień zakochanych świętuje...
Stomatologia
Strach ma wielkie… zęby
5 marca obchodzimy Światowy Dzień Dentysty. Zachęcamy do jego obchodzenia, a nie udawania,...