Korrespondencje

Podaj dalej

O pierwszym wydaniu słów kilka.

Wiktor Jasionowski, Bogna Kietlińska

3.11.2021 

Ilustracja: Aleksandra Ołdak

Powrót do jednego z najstarszych tytułów w historii Polski, powstałego w 1792 roku, to wyznacznik kierunku naszego myślenia – szacunku do tradycji i dziedzictwa. Dlatego też w dobie cyfryzacji proponujemy renesans papieru, ale w ekologicznej odsłonie – z odzysku. W tę klasyczną formę wlewamy jednak nową treść, tworzoną przez autorów, którym zależy na pisaniu w sposób rzetelny i opiniotwórczy.

Żeby znaleźć wydanie papierowe, trzeba się nieco natrudzić. Nie chcemy bowiem, aby gazeta ta była rozdawana wszędzie i tym samym zaśmiecała przestrzeń – chcemy, by trafiała do specjalnie wyselekcjonowanych miejsc, w których słowa chłonie się z przyjemnością: kawiarni, czytelni, osiedlowych klubów i miejsc aktywności lokalnej.

Do redakcji zaprosiliśmy osoby młode, które obserwując codzienne życie Warszawy, wyłapują ważne z ich punktu widzenia wątki. Nie oznacza to jednak patrzenia wyłącznie na to, co nowe. Oprócz przedstawiania współczesnych miejskich trendów chcemy także informować o tradycjach Warszawy i poszukiwać połączeń pomiędzy historią a nowoczesnością, przybliżać bieżące problemy dużego miasta, przyglądać się przejawom wspólnotowości, poruszać kwestie ekologii, kultury, a także edukacji seksualnej i stylu życia. Chcemy wsłuchać się w głos mieszkańców Warszawy i okolic, aby opisywać ważne dla nich sprawy – również te z kraju i zagranicy.

„Korresponenta” planujemy wydawać raz na miesiąc w dwóch postaciach – papierowej i elektronicznej, do których dostęp będzie darmowy. Dzięki tym dwóch formom każda osoba zainteresowana naszym tytułem będzie mogła wybrać, która wersja bardziej jej odpowiada. My zachęcamy do papieru – po pierwsze nie podlega on żadnych algorytmom, co pozwala Czytelnikom zachować pełną anonimowość, a po drugie można go „podać dalej”. W kolejnych wydaniach chcemy także dzielić się z Wami różnymi pomysłami na wykorzystanie papieru po zakończeniu lektury.

Pomysł na wydanie tego typu gazety kiełkował w naszych głowach już od dawna, jednak jego realizację przerwała pandemia. I choć nadal się z nią mierzymy, uznaliśmy, że lepszego momentu nie będzie. Dlatego też właśnie teraz, w listopadzie 2021 roku, oddajemy w ręce Czytelników pierwszy numer „Korrespondenta”.

Czytaj Więcej

matkapolka_1
Matka Polka też człowiek – czyli o tym, że macierzyństwem można być zmęczonym
Są takie dni, kiedy chowam się pod kołdrę, gaszę światło i po prostu płaczę. Mam wtedy ochotę...
teczowa_V2_2
Tęczowa (nie)widoczność
Powiedzieć, że polskie prawo nie chroni osób nieheteronormatywnych, to nie powiedzieć nic....
Chagall_MNW_fot_Bartosz_Bajerski_Muzeum_Narodowe_w_Warszawie_03
Mit ale zibn finger. Powrót Marca Chagalla do Polski
Wskrzeszony w powieści amerykańskiej pisarki Dary Horn i zapytany o sens swojego dzieła...
Wakacje_czas_na_plażę_V3
Wakacje. Czas na plażę!
Wiosna już uraczyła nas pierwszymi w tym roku ciepłymi nocami, wkrótce oficjalnie nastanie...
286352713_730388638407832_8768600748769350848_n
Na bezdrożach dawnych Zakładów Mechanicznych w Ursusie
Na południowo-zachodnim krańcu stolicy, w maleńkim Ursusie, na terenach byłych Zakładów...
3_wladza
Wielość władz racją stanu
Już liberalni konserwatyści, pokroju Johna Locke’a, dostrzegali konieczność podziału władzy...
285936264_1047198855893978_3096856249282718170_n
Otwarcie sezonu w Dzielnicy Wisła
Otwarcie sezonu letniego nad Wisłą nastąpiło w weekend 21–22 maja. W tym roku wydarzenie...
PROM_V2
Lato w Promie
Wiosna… Wciąż jeszcze wiosna. Ale już niebawem Ziemia maksymalnie wychyli się w kierunku...