Varsavianistyka

Otwarcie sezonu w Dzielnicy Wisła

Otwarcie sezonu letniego nad Wisłą nastąpiło w weekend 21–22 maja. W tym roku wydarzenie zostało połączone z Dniem Różnorodności Kulturowej. Na wspólnej konferencji prasowej razem z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz dyrektor koordynator ds. Zielonej Warszawy Magdaleną Młochowską dokonaliśmy inauguracji otwarcia sezonu letniego w Dzielnicy Wisła.

Renata Niewitecka

05.06.2022

Fot. mat. pras.

Wisła i nadwiślańskie brzegi są ulubionym miejscem mieszkańców Warszawy oraz odwiedzających stolicę turystów. Nad rzeką spotykają się całe rodziny, osoby starsze, młodzież, biegacze i rowerzyści. W ostatnich miesiącach w stolicy znalazło schronienie wiele osób z Ukrainy. Hasło „Wisła dla wszystkich”, promowane w ramach Dzielnicy Wisła, nabrało więc szerszego znaczenia.

Dzielnica Wisła to letnie serce Warszawy, gdzie każdy jest mile widziany. Obszar nad Wisłą to nie tylko plaże i ścieżki. Jest to nieformalna 19. dzielnica Warszawy. W tej przestrzeni każdy może poczuć tętniące życiem, zielone i odpowiadające na potrzeby mieszkańców miasto.

Jeżeli tylko macie trochę wolnego czasu, zapraszam nad Wisłę. Tu na pewno nie będziecie się nudzić. Miasto oferuje 335 bezpłatnych rejsów na mniejszych i większych jednostkach. Rejestracja odbywa się na stronie: rejsy.waw.pl. Od 1 maja na rzekę wróciły promy „Pliszka”, „Słonka” i „Wilga”. Dzielnica Wawer zaprasza na plażę Romantyczną, gdzie można przepłynąć na lewy brzeg drewnianą szkutą „Inna Bajka”. ZTM planuje zaś przywrócenie tramwaju wodnego. Za niewielką opłatą można też wybrać się statkiem do Serocka. 4 czerwca ruszyły plaże Żoliborz, Poniatówka i Saska Kępa.

Spędzając niezapomniane chwile w przepięknym otoczeniu pamiętajmy, że nad Wisłą to przyroda jest gospodarzem. Dlatego prosimy mieszkańców i turystów o poszanowanie obszaru Natura 2000. Trzeba pamiętać, że właśnie ta dzika, nie całkiem uregulowana rzeka w sercu miasta jest jednym z największych skarbów Warszawy.

Po zniesieniu pandemii obowiązuje uchwała Rady m.st. Warszawy dopuszczająca spożywanie alkoholu nad Wisłą – na Bulwarach i na plaży Poniatówka po praskiej stronie Wisły. Uchwała odnośnie bulwarów została zaskarżona i NSA ją uchylił. Prezydent Rafał Trzaskowski złożył skargę kasacyjną od tego wyroku. Dopóki nie zostanie ona rozstrzygnięta, uchwała Rady m.st. Warszawy pozostaje w mocy. Można spożywać alkohol, ale szanując użytkowników tego pięknego miejsca i samo miejsce. Bo Wisła jest dla wszystkich.

Aktualności i kalendarz wydarzeń dostępne są na stronie: dzielnicawisla.um.warszawa.pl.

Zapraszam nad Wisłę. Do letniej stolicy wolnego czasu i zieleni!

Renata Niewitecka – Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska m.st. Warszawy

Czytaj Więcej

METAFORA
Metafory w polityce – między estetyką a groźną bronią
Metafory znamy głównie z nauki szkolnej. Z czasów, kiedy niejednokrotnie głowiliśmy się...
Wakacje_czas_na_plażę_V3
Wakacje. Czas na plażę!
Wiosna już uraczyła nas pierwszymi w tym roku ciepłymi nocami, wkrótce oficjalnie nastanie...
286352713_730388638407832_8768600748769350848_n
Na bezdrożach dawnych Zakładów Mechanicznych w Ursusie
Na południowo-zachodnim krańcu stolicy, w maleńkim Ursusie, na terenach byłych Zakładów...
3_wladza
Wielość władz racją stanu
Już liberalni konserwatyści, pokroju Johna Locke’a, dostrzegali konieczność podziału władzy...
285936264_1047198855893978_3096856249282718170_n
Otwarcie sezonu w Dzielnicy Wisła
Otwarcie sezonu letniego nad Wisłą nastąpiło w weekend 21–22 maja. W tym roku wydarzenie...
14_Wójcik
„Szarości” powojennego podziemia
Instrumentalizacja mitu Żołnierzy Wyklętych w połączeniu z wysoką temperaturą sporu politycznego...
podziekowanie
W podziękowaniu za konstytucję
W Polsce dość powszechne jest zawłaszczanie symboli przez różne grupy życia publicznego,...
wójcik_2
Plebiscyt straconych złudzeń. Referendum ‘46
Ustalenia jałtańskie przypieczętowując los Ziem Wschodnich RP, jednocześnie zobowiązywały...